Spektrální analyzátor na vyhledávání odposlechů za rozumnou cenu

Pokud jste někdy hledali opravdu funkční nástroje na vyhledávání odposlechů, určitě jste zjistili, že nabídka je poměrně omezená a cenovky jsou posazené vysoko. Je to logické, neboť se nejedná o spotřební zboží, které by si kupovalo stejné množství lidí jako například mobilní telefony nebo televize. Náklady především na vývoj, ale i na výrobu takových specializovaných zařízení, jsou  v přepočtu na jeden kus mnohem vyšší. Z toho plyne, že je třeba dát mnohem větší důraz na správný výběr nástroje, který vám opravdu efektivně pomůže.

Levné RF detektory proti odposlechu

Nejrozšířenějším typem detektoru proti odposlechu je zařízení, které funguje jako přijímač rádiového frekvenčního spektra (RF spektra)  a zobrazuje sílu signálu na stupnici. Frekvenční rozsah, tedy to, jaké frekvence dokáže detektor zachytit , je různý, ale obvykle zahrnuje běžně používané kmitočty (FM, VHV, UHF, letecké pásmo, wifi, GSM, apod.). Detektor vám většinou neukáže o jakou frekvenci ani pásmo se jedná. Pouze vás informuje o tom, že v daném místě v danou chvíli detekuje radio frekvenční signál (vysílání) o určité intenzitě. Hodnota je většinou relativní.

Problém nejlevnějších detektorů proti odposlechu spočívá v tom, že nejsou vůbec selektivní, jejich vstupní obvody lze lehce zahltit a disponují obrovským šumem. Navíc nedisponují žádnými funkcemi, které by vyhledávání usnadnili. Lze s nimi odhalit pouze velmi silné vysílače a to ještě obtížně. Nejsou schopny detekovat mobilní síť LTE, krátké pulsní přenosy apod.

Kvalitní RF detektory proti odposlechu

Dražší detektory proti odposlechu mají mnohem kvalitnější přijímací obvody, zesilovače, směšovače, procesor a další komponenty. Jsou vybaveny funkcemi jako je úprava citlivosti příjmu, mají vyměnné antény, přehlednější stupnici síly signálu, oddělená frekvenční pásma (např. speciální obvod pro Wifi 2,4 GHz) a obsahují algoritmy, které dokáží detekovat vysílání v rozprostřeném spektru, což je příklad mobilní sítě LTE. Tím to ale zpravidla končí. K dispozici máte pouze jednu nebo dvě stupnice a v lepším případě informaci, zda je detekována mobilní komunikace (GSM, 3G, LTE).

RF detektory proti odposlechu s pokročilými funkcemi

O něco sofistikovanější jsou detektory, které vám dokáží zobrazit seznam detekovaných signálů a frekvenčních pásem (GSM, 3G, LTE) a umožní vám vybraný signál poslechnout a dohledat. Mají také funkci trvalé ochrany prostoru, kdy jsou scvhopné vás upozornit na nově zachycený signál. To znamená případ, kdy někdo vnese do kanceláře vysílač, který tam předtím nebyl.

Pořád se ovšem jedná o jednoduchá zařízení, která lze jen částečně použít pro profesionální použití. Nemají žádnou možnost výstupu a zobrazení dat externě a nedisponují žádnými pokročilými funkcemi pro analýzu dat. Jsou však velmi oblíbené pro svoji užitnou hodnotu a jednoduchou obsluhu, kdy je s nimi schopný pracovat každý.

Profesionální spektrální analyzátory

Mezi předchozí kategorií a spektrálními analyzátory v podstatě neexituje mezistupeň. Spektrální analyzátory jsou velmi sofistikovaná a přesná zařízení pro analýzu frekvenčního spektra. Používají se výhradně pro profesionální aplikace a to nejen pro vyhledávání odposlechů. Ceny takových zařízení se pohybují od 80.000,- do 600.000,- Kč. Jejich obsluha již vyžaduje znalosti v oblasti elektrotechniky.

Spektrální analyzátor s profesionálními funkcemi za rozumnou cenu?

Ano existuje, jedná se o spektrální analyzátor RF EX. Ten se svojí cenou řadí po bok kvalitních RF detektorů proti odposlechu. Svými funkcemi a citlivostí je však dalece přesahuje. Dalo by se říct, že spektrální analyzátor RF EX vytváří novou kategorii mezi klasickými RF detektory a profesionálními spektrálními analyzátory. Jedná se o velice účinný nástroj v boji proti aktivním odposlechům za velmi příznivou cenu.

Mezi hlavní přednosti spektrálního analyzátoru RF EX patří:

  • přehledný grafický displej
  • možnost propojení s PC ( Windows, MacOS)
  • pokročilý software pro vyhodnocení dat
  • široký frekvenční rozsah
  • vysoká přesnost a citlivost
  • jednoduchá obsluha
  • možnost rozšíření o různé typy externích antén / filtrů (standardní SMA konektory)
  • operativní použití - malé rozměry, provoz na baterii