Kamery do bytu a kanceláře - Jak zabezpečit domov a firmu?
Jak na zabezpečení bytu nebo firmy? Možností je více a každá má své výhody. Mechanické zabezpečení, jako jsou bezpečnostní zámky, dveře, mříže a další viditelné zabezpečení, chrání hlavně před útoky cizích lidí z vnějšku. Co když se ale obáváte i krádeží a další nežádoucí činnosti od lidí a zaměstnanců, kteří mají do prostoru běžně přístup? Zde spolehlivě pomůže špionážní technika, zejména mini kamery do bytu.
Ideální kamera do bytu? Ta, kterou záškodník neuvidí
Skrytě umístěná kamera však uvidí jeho. Šikovně nainstalované špionážní kamery efektivně odhalí každého narušitele. Pro tajné zabezpečení se využívají skryté kamery do bytu v běžných předmětech, které nevzbudí nežádoucí pozornost. Často se využívají kamery v reproduktorech, PIR čidlech, detektorech kouře, světlech, nabíječkách, powerbankách a dalších.
Mnohdy stačí v prostoru schovat miniaturní kameru. Malý objektiv o rozměrech jednotek milimetrů nikdo nedokáže bez speciálních detektorů objevit. Minikameru můžete nechat v kanceláři nebo bytě mezi dalšími dekoracemi, schovat do šanonu nebo mezi knihy. Požadované informace, co se v prostoru děje, když tam nejste, se tak dozvíte velmi rychle.
Jak kamera do bytu funguje?
Funkce speciálních bezpečnostních kamer se odlišují od kamer, které máme v telefonu. Ty jsou vyvíjeny na co nejlepší kvalitu záznamu v krátkém čase, ale na úkor velké náročnosti a energie na úložiště. Výsledná videa v telefonu zabírají mnoho místa, natočit hodinový záznam na iPhone znamená často úplné zaplnění paměti. Bez externího disku se tak často neobejdete.
Oproti tomu špionážní kamery co nejvíce šetří místo v paměti a video ukládají v rozumném kompromisu mezi kvalitou a místem v paměti. Pomáhají si tak různou kompresí videa, např. H.264, H.265 apod. Na vloženou paměťovou kartu můžete uložit i několik stovek hodin videa.
Pokud je kamera na WiFi nebo na datovou SIM kartu, může ukládat získaná videa pomocí internetu na cloudové uložiště. Cloud je výrobcem kamery většinou placený, ale ceny se pohybují okolo desítek až stovek korun měsíčně. K záznamům tak máte neomezený přístup i v době, kdy je kamera vypnutá.
Jaké jsou druhy kamer do interiéru?
Kamera jen se záznamem na kartu – off-line kamera, která nahrává na vloženou paměťovou kartu nebo do vlastní paměti. Takovou kameru nebo paměťovou kartu je pak nutné fyzicky připojit k počítači nebo telefonu, abyste si prohlídli získaná videa. Nastavení kamery se většinou provádí přes jednoduchý textový editor. Tento typ kamery do bytu je velmi žádaný u zákazníků, kteří vyžadují co nejvyšší diskrétnost, záznamy se neodesílají nikam pryč.
WiFi kamera do bytu - online řešení, které je velmi pohodlné a efektivní. Kameru připojíte na svou WiFi a ovládáte ji přes mobilní aplikaci. V případě narušení prostoru dostáváte okamžité upozornění notifikací přímo na telefon. Kamera rovněž nahrává na kartu a můžete využít i cloudové uložiště.
Mini kamera na SIM kartu – funkce má zcela totožné s WiFi kamerou s tím rozdílem, že k přenosu videa z kamery je použita mobilní síť operátora. Stačí vložit datovou SIM kartu a kameru můžete umístit kamkoliv, kde je k dispozici mobilní signál.
IP kamera na datový LAN kabel – řešení hlavně pro klasické bezpečnostní kamery, kdy se do kamery připojí síťový kabel s internetem. Záznam se většinou ukládá do fyzického síťového disku - NVR úložiště. Datovým kabelem se může taková bezpečnostní kamera i napájet.
Jak funguje detekce pohybu u kamer?
Drtivá většina maskovaných a mini kamer dnes disponuje funkcí detekce pohybu. Jakmile video zařízení zaznamená pohyb, začne nahrávat. Pokud před objektivem není pohyb, kamera nezaznamenává a začne opět nahrávat při další detekci. Kamera však musí být trvale zapnuta, aby mohla čekat na změny v obraze. Toto řešení se nazývá obrazová detekce pohybu a její největší slabinou je náročnost na spotřebu. Kamery, které disponují vlastní baterií, v tomto režimu vydrží většinou pár hodin. Aby kamera do bytu střežila prostor trvale, je nutné jí připojit na napájení do elektrické sítě.
Detekce pohybu může často zaznamenávat i řadu falešných poplachů – např. od světel projíždějících aut. Moderní vyspělé kamery dnes disponují detekcí osob, kdy jsou falešné poplachy zcela výjimečné.
Mnohonásobně déle vydrží na vestavěnou baterii kamera, která má PIR detekci pohybu. Na prostor pak společně s objektivem musí dohlížet i PIR pohybový senzor, který má tvar malé černé destičky nebo malé polokoule o rozměrech několika milimetrů. Kamera v případě klidu přechází do úsporného režimu, který snižuje spotřebu až stonásobně. Jakmile senzor zaznamená pohyb, aktivuje kameru, která začne ihned nahrávat. Zpoždění se u kvalitních kamer s rychlým procesorem pohybuje do jedné vteřiny. Kamery do bytu s PIR detekcí mohou na baterie vydržet v pohotovostním režimu i roky. Při pravidelném nahrávání pak pracují týdny bez napájení.
Skrytá kamera do bytu na míru
Některé sériově vyráběné skryté kamery jsou více nápadné než jiné. Pokud chcete kameru, která je opravdu nenápadná, použijte námi vyrobené kamery. Pokud jste opravdu nároční a chcete mít kameru kterou nikdo nemá, přineste nám věc, do které chcete skrytou kameru zabudovat. Pokud se do něj kamerový modul vejde, my se o to postaráme. Kamera jde většinou zabudovat do PIR čidel, detektorů kouře, světel, reproduktorů, pokladniček, knih, diářů a hraček.